Wiper seal RIN-25X35X5-NBR90
Part number : RIN-25X35X5-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIN-25X35X5-NBR90  has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6310-2RS1-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6310-2RS1-C3-SKF
Lock nut - KM10 GEN
LOCK NUT KM10
Rotary shaft seal - OAS-30X40X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X40X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIN
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description