Rotary shaft seal OAS-30X40X6-NBR
Part number : OAS-30X40X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-30X40X6-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (18 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61700-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61700-2RS
Rotary shaft seal - OAS-14X22X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-14X22X6-NBR
Lock washer - W10-SKF SKF
LOCK WASHER W10-SKF
TECHNICAL DATA
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    7  G
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)