Rotary shaft seal OA-38X58X5-NBR
Part number : OA-38X58X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-38X58X5-NBR  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-38X58X11-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-38X58X11-NBR
Tapered roller bearing - 30205 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30205
Thrust washer - AS2542 GEN
THRUST WASHER AS2542
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)