Needle roller bearing 14BTM1916B-JTEKT
Part number : 14BTM1916B-JTEKT
JTEKT
Description
The Needle Roller Bearing, known as 14BTM1916B-JTEKT JTEKT, has an inner diameter of 14 mm, an outer diameter of 19 mm and a thickness of 16 mm.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6002-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6002-2RSH-SKF
Bonded Seal - BS-10.40X14.70X1.25-NBR GEN
BONDED SEAL BS-10.40X14.70X1.25-NBR
Oil filled flanged bronze bush - BNZF16-19.10-28.50-2.36-25.40 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF16-19.10-28.50-2.36-25.40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    14  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    19  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description