Needle roller and cage assemblies K8-11-13-H-JTEKT
Part number : K8-11-13-H-JTEKT
JTEKT
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K8-11-13-H-JTEKT JTEKT, has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 11 mm and a thickness of 13 mm.
  25 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    11  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • LIMITING SPEED
    26000  RPM
  • WEIGHT
    1  G
  • DYNAMIC LOAD
    5.22  KN
  • STATIC LOAD
    5.78  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description