Needle roller and cage assemblies K20-26-17-H-JTEKT
Part number : K20-26-17-H-JTEKT
JTEKT
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K20-26-17-H-JTEKT JTEKT, has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 26 mm and a thickness of 17 mm.
  13 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X62X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X62X10-NBR
Deep groove ball bearing - 16004-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 16004-SKF
Thrust washer - TRA-1018-JTEKT JTEKT
THRUST WASHER TRA-1018-JTEKT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    26  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • LIMITING SPEED
    20900  RPM
  • WEIGHT
    16  G
  • DYNAMIC LOAD
    19.2  KN
  • STATIC LOAD
    26  KN
  • PACKAGING
Description