Deep groove ball bearing 63-32-JTEKT
Part number : 63-32-JTEKT
JTEKT
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 63-32-JTEKT from the brand JTEKT, has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 75 mm and a thickness of 20 mm.
  25 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 63-28-C3-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING 63-28-C3-JTEKT
Rotary shaft seal - OAS-27X43X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-27X43X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • WEIGHT
    388  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.