Deep groove ball bearing 6203-LLU-15.875-2AS-NTN
Part number : 6203-LLU-15.875-2AS-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6203-LLU-15.875-2AS-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 15.875 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 12 mm.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-15.875-2RSH-GJN-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-15.875-2RSH-GJN-SKF
Oil filled plain bronze bush - AI1113 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AI1113
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    15.875  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    71  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.