Deep groove ball bearing 6003-15-4DYA1SH2CS10-JTEKT
Part number : 6003-15-4DYA1SH2CS10-JTEKT
JTEKT
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6003-15-4DYA1SH2CS10-JTEKT from the brand JTEKT, has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 38 mm and a thickness of 10 mm.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X33X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X33X5-NBR
Drawn cup needle roller bearing - 7E-HKS33X38X8-NTN NTN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING 7E-HKS33X38X8-NTN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • WEIGHT
    52  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.