Wiper seal RWS-60X72.70X5.30-8.90-NBR90
Part number : RWS-60X72.70X5.30-8.90-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RWS-60X72.70X5.30-8.90-NBR90  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 72.7 mm and a thickness of 5.3 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RS
Lock nut - KM04 GEN
LOCK NUT KM04
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72.7  MM
  • THICKNESS
    5.3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RWS
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description