Wiper seal RWB-20X25X2.960-NBR90
Part number : RWB-20X25X2.960-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RWB-20X25X2.960-NBR90  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 25 mm and a thickness of 2.96 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32209 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 32209
O-Ring seal - OR-13.50X2.75-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-13.50X2.75-NBR70
Bearing inner race - LRT121616-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRT121616-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    25  MM
  • THICKNESS
    2.96  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RWB
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description