Wiper seal RSE-56X64X4-7-NBR90
Part number : RSE-56X64X4-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-56X64X4-7-NBR90  has an inner diameter of 56 mm, an outer diameter of 64 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  48 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207
Lock washer - MB8-SKF SKF
LOCK WASHER MB8-SKF
Hydraulic seal - UTSL-56X71X11.50-12.50-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UTSL-56X71X11.50-12.50-PU94
  • INSIDE DIAMETER
    56  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    64  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    5  G
Description