Wiper seal RSE-18X26X4-7-NBR90
Part number : RSE-18X26X4-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-18X26X4-7-NBR90  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 26 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  30 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-2Z-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-2Z-C3-SKF
Oil filled plain bronze bush - BNZ30-38-40 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ30-38-40
Wiper seal - RS-18X26X5-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-18X26X5-7-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    26  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSE
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description