Wiper seal RSE-130X142X5.50-10-NBR90
Part number : RSE-130X142X5.50-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-130X142X5.50-10-NBR90  has an inner diameter of 130 mm, an outer diameter of 142 mm and a thickness of 5.5 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - UTS-130X140X7-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UTS-130X140X7-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    130  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    142  MM
  • THICKNESS
    5.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSE
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
    1
Description