Wiper seal RIN-55X65X7-10-NBR90
Part number : RIN-55X65X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIN-55X65X7-10-NBR90  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  46 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6004-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-58 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-58
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIN
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
Description