Wiper seal RIN-35X46X5-7-NBR90
Part number : RIN-35X46X5-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIN-35X46X5-7-NBR90  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 46 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-35X45X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-35X45X10-PU94
Housed bearing - 2 bolts - UCP206 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCP206
Bearing inner race - IR35X45X70 GEN
BEARING INNER RACE IR35X45X70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    46  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIN
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description