Wiper seal RIN-18X28X5-7-NBR90
Part number : RIN-18X28X5-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIN-18X28X5-7-NBR90  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  31 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK3512 GEN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK3512
E-clip - E-CLIP-4 GEN
E-CLIP E-CLIP-4
4 4
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIN
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description