Wiper seal RIN-16X24X3.50-5-NBR90
Part number : RIN-16X24X3.50-5-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIN-16X24X3.50-5-NBR90  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 3.5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rod end GE - GE15-ES-2RS GEN
Waterproof
ROD END GE GE15-ES-2RS
Hydraulic seal - US-16X24X5-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-16X24X5-PU94
Lock washer - W08-SKF SKF
LOCK WASHER W08-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    3.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIN
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description