Wiper seal RIA-80X88X7-10-NBR90
Part number : RIA-80X88X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-80X88X7-10-NBR90  has an inner diameter of 80 mm, an outer diameter of 88 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  14 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - UP-72X80X12-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UP-72X80X12-PU94
Housed bearing - 4 bolts - UCF207 GEN
HOUSED BEARING - 4 BOLTS UCF207
Bearing inner race - IR30X35X20 GEN
BEARING INNER RACE IR30X35X20
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    80  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    88  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
Description