Wiper seal RIA-32X42X5-7-NBR90
Part number : RIA-32X42X5-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-32X42X5-7-NBR90  has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-38 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-38
Hydraulic seal - US-32X42X8-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-32X42X8-PU94
Grease gun - TLGH1-SKF SKF
GREASE GUN TLGH1-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description