Wiper seal RIA-30X40X7-FPM90
Part number : RIA-30X40X7-FPM90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-30X40X7-FPM90  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  11 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-42 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-42
Deep groove ball bearing - Double rows - DAC34640037 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING - DOUBLE ROWS DAC34640037
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description