Wiper seal RIA-28X40X5-NBR90
Part number : RIA-28X40X5-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-28X40X5-NBR90  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  5 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-18X30X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-18X30X7-NBR
Internal circlip - CIRCLIP-INT-58 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-58
2 2
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description