Wiper seal RIA-20X28X5-8-NBR90
Part number : RIA-20X28X5-8-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-20X28X5-8-NBR90  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-2Z-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2Z-SKF
Lock washer - MB08 GEN
LOCK WASHER MB08
Wiper seal - RS-20X28X5-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-20X28X5-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description