Wiper seal RIA-16X22X5-8-NBR90
Part number : RIA-16X22X5-8-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-16X22X5-8-NBR90  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (18 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RSH-SKF
PAP bush - PAP0808-P10 GEN
PAP BUSH PAP0808-P10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description