Wiper seal RIA-140X155X9-12-NBR90
Part number : RIA-140X155X9-12-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-140X155X9-12-NBR90  has an inner diameter of 140 mm, an outer diameter of 155 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32018-X-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32018-X-SKF
Hydraulic seal - UCI-75X88X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UCI-75X88X10-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    140  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    155  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    90  G
  • PACKAGING
    1
Description