Wiper seal RIA-120X130X7-10-NBR90
Part number : RIA-120X130X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-120X130X7-10-NBR90  has an inner diameter of 120 mm, an outer diameter of 130 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  5 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30206 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30206
PAP bush - PAP4040-P20 GEN
PAP BUSH PAP4040-P20
Wiper seal - RIA-63X72X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-63X72X7-10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    120  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    130  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    41  G
  • PACKAGING
    1
Description