Wiper seal RDE-18X24.60X3.80-6-NBR90
Part number : RDE-18X24.60X3.80-6-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDE-18X24.60X3.80-6-NBR90  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 24.6 mm and a thickness of 3.8 mm. It is made of NBR.
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-96X2-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-96X2-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24.6  MM
  • THICKNESS
    3.8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RDE
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description