Wiper seal RDE-12X18X3.600-PU94
Part number : RDE-12X18X3.600-PU94
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDE-12X18X3.600-PU94  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 18 mm and a thickness of 3.6 mm. It is made of PU.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-12X20X8-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-12X20X8-PU94
Ball - BA-2-ACIER GEN
BALL BA-2-ACIER
2 2
Offset link - 08B-1-L-ECOPLUS-IWIS IWIS
OFFSET LINK 08B-1-L-ECOPLUS-IWIS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    18  MM
  • THICKNESS
    3.6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    RDE
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description