Rotary shaft seal OAS-90X125X13-FPM
Part number : OAS-90X125X13-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-90X125X13-FPM  has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 125 mm and a thickness of 13 mm. It is made of FPM.
  1 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK2016 GEN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK2016
Rotary shaft seal - OA-38X55X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-38X55X10-NBR
Thrust washer - WS81105 GEN
THRUST WASHER WS81105
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    125  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • WEIGHT
    114  G
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)