Rotary shaft seal OAS-75X125X12-FPM
Part number : OAS-75X125X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-75X125X12-FPM  has an inner diameter of 75 mm, an outer diameter of 125 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - JM714249-JM714210-NTN NTN
TAPERED ROLLER BEARING JM714249-JM714210-NTN
Rotary shaft seal - OAS-75X125X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-75X125X12-NBR
  • INSIDE DIAMETER
    75  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    125  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • WEIGHT
    135  G
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)