Rotary shaft seal OAS-70X100X14-NBR
Part number : OAS-70X100X14-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-70X100X14-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 14 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Rotary shaft seal - OAS-70X100X14-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-70X100X14-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    69  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)