Rotary shaft seal OAS-56X75X9-NBR
Part number : OAS-56X75X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-56X75X9-NBR  has an inner diameter of 56 mm, an outer diameter of 75 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6009-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6009-2RS
Rotary shaft seal - OAS-37X55X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-37X55X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    56  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    29  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)