Rotary shaft seal OAS-55X120X16-NBR
Part number : OAS-55X120X16-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X120X16-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 16 mm. It is made of NBR.
  21 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-50X90X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-50X90X10-NBR
Housed bearing - 2 bolts - UCP204 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCP204
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    150  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)