Rotary shaft seal OAS-50X67X7-NBR
Part number : OAS-50X67X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X67X7-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 67 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  20 parts in stock (12 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - LS3552 GEN
THRUST WASHER LS3552
X-Ring seal - XR-34.52X3.53-NBR70-QR4220N25 GEN
X-RING SEAL XR-34.52X3.53-NBR70-QR4220N25
Deep groove ball bearing - 83B763BSH2-C3-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING 83B763BSH2-C3-JTEKT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    67  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)