Rotary shaft seal OAS-49X92X10-NBR
Part number : OAS-49X92X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-49X92X10-NBR  has an inner diameter of 49 mm, an outer diameter of 92 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Rotary shaft seal - OAS-49X92X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-49X92X10-FPM
  • OUTSIDE DIAMETER
    92  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    64  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)