Rotary shaft seal OAS-48X85X10-NBR
Part number : OAS-48X85X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-48X85X10-NBR  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  34 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32006-X-Q-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32006-X-Q-SKF
Rotary shaft seal - OAS-45X61X9-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X61X9-NBR
Thrust washer - AS3047 GEN
THRUST WASHER AS3047
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    52  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)