Rotary shaft seal OAS-42X55X10-NBR
Part number : OAS-42X55X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-42X55X10-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  33 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X42X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X42X7-NBR
Thrust washer - AS3552 GEN
THRUST WASHER AS3552
Deep groove ball bearing - 6306-N-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6306-N-SKF
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    19  G
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)