Rotary shaft seal OAS-42X52X7-FPM
Part number : OAS-42X52X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-42X52X7-FPM  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Rotary shaft seal - OAS-42X52X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42X52X7-NBR
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • WEIGHT
    7  G
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)