Rotary shaft seal OAS-42X52X10-NBR
Part number : OAS-42X52X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-42X52X10-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-42X52X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42X52X8-NBR
Internal circlip - CIRCLIP-INT-52 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-52
2 2
Tapered roller bearing - 639174-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 639174-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)