Rotary shaft seal OAS-38X51X7-NBR
Part number : OAS-38X51X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-38X51X7-NBR  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 51 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-9.50 GEN
BALL BA-9.50
Hydraulic seal - US-38X52X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-38X52X10-PU94
Roller bearing - NJ2205-E-TVP2-C3-FAG FAG
ROLLER BEARING NJ2205-E-TVP2-C3-FAG
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    51  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    26  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)