Rotary shaft seal OAS-35X49X6-NBR
Part number : OAS-35X49X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X49X6-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 49 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BB-35X49X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-35X49X7-NBR
E-clip - E-CLIP-8 GEN
E-CLIP E-CLIP-8
8 8
Deep groove ball bearing - 6203-2RSH-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RSH-C3-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    49  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)