Rotary shaft seal OAS-34X48X9-NBR
Part number : OAS-34X48X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-34X48X9-NBR  has an inner diameter of 34 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-38X55X9-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-38X55X9-NBR
Rod end TSF - TSF12C GEN
ROD END TSF TSF12C
Thrust washer - AS3552-ZEN ZEN
THRUST WASHER AS3552-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    34  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)