Rotary shaft seal OAS-32X62X8-NBR
Part number : OAS-32X62X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-32X62X8-NBR  has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30206 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30206
Rotary shaft seal - OAS-25X62X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X62X8-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-30 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)