Rotary shaft seal OAS-31.750X62X7.920-NBR
Part number : OAS-31.750X62X7.920-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-31.750X62X7.920-NBR  has an inner diameter of 31.75 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 7.92 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
VK EC End cover - EC-42X9.50-NBR90 GEN
VK EC END COVER EC-42X9.50-NBR90
Other bearing - 801837-FAG FAG
OTHER BEARING 801837-FAG
Bearing inner race - IRT1530-2-IKO IKO
BEARING INNER RACE IRT1530-2-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    31.75  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    7.92  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    28  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)