Rotary shaft seal OAS-30X40X5-NBR
Part number : OAS-30X40X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-30X40X5-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (22 minutes ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6302-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6302-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-52 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-52
2 2
Rotary shaft seal - OAS-22X39X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-22X39X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    4  G
Description
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)