Rotary shaft seal OAS-25X35X6-FPM
Part number : OAS-25X35X6-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-25X35X6-FPM  has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-C3-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-25 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-25
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)