Rotary shaft seal OAS-20X27X5-NBR
Part number : OAS-20X27X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-20X27X5-NBR  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 27 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - TA2030Z-IKO IKO
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING TA2030Z-IKO
Thrust washer - TRA1423 GEN
THRUST WASHER TRA1423
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    27  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)