Rotary shaft seal OAS-160X190X15-NBR
Part number : OAS-160X190X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-160X190X15-NBR  has an inner diameter of 160 mm, an outer diameter of 190 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  34 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6032-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6032-2RS
PAP bush - PAP5560-P20 GEN
PAP BUSH PAP5560-P20
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    160  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    190  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    314  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)