Rotary shaft seal OAS-145X180X15-NBR
Part number : OAS-145X180X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-145X180X15-NBR  has an inner diameter of 145 mm, an outer diameter of 180 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  30 parts in stock (23 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30306 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30306
Bearing inner race - IR100X110X40 GEN
BEARING INNER RACE IR100X110X40
Rotary shaft seal - OAS-34X52X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-34X52X13-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    145  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    180  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    175  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)