Rotary shaft seal OA-70X120X13-NBR
Part number : OA-70X120X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-70X120X13-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  29 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-45X80X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-45X80X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6311-C3 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6311-C3
Lock nut - KM11-SKF SKF
LOCK NUT KM11-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    120  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)